Ugrás a tartalomra

Parasztházak berendezései.

Török háborúk sújtotta vidékünkön, ülő- fekvő alkalmatosságra nem nagyon volt szükség, mert az alvás a putri lakások falához levert karókon nyugvó padkákon történt. Ezért a parasztházak bútorai közül elsőként jelenik meg a kelengyeláda. A háborúk alatt fel kellett készülni a váratlan menekülésekre. A kelengyeládában a család minden féltett értéke gyorsan felpakolható volt, ezért váltak az ácsolt ládák nálunk, a 17. században közkedveltté. Kezdetben a ládákat vésett, geometriai mintákkal díszítették. Az asztalosok által készített kelengyeládákat már festéssel díszítették. A festett ládák kezdetben csak a módosabb családoknál terjedtek el. Mint a neve is utal rá, a ládákat kelengyével együtt a lányok kapták hozományul. A láda díszítése tükrözte a család vagyoni helyzetét, de a 19. században már a szegényebb családok is megengedhették maguknak ezt a luxust. Etén 1850-ben, egy vagyonleltárban egy darab fekete- és egy darab kékfestésű virágos ládát említenek. Már a 18. században híresek voltak a komáromi ládások, tulipános, rózsás ládái. A múlt században vásárokon, és házaló bútorkereskedők árulták. Nagyanyámnak is véset tulipános ládája volt.

A parasztbútorok közül a másik legkorábban elterjedt bútordarab az  étkezőasztal, amelyet a szobában, a főhelyen, az ajtóval szemben lévő sarokba állítottak. A múzeumokban található legkorábbi asztalokról is megállapítható, hogy ezeket hozzáértő asztalosok készítették. Általában nagy méretben, szögletes lappal, keményfából készültek. A szegényebb zsellércsaládok földbe vert karólábú asztalokat használtak.

A többi bútordarab csak a 18. században terjedt el. Ezek közül elsőnek kell említeni az ágyat, „nyoszolyát”. Elterjedését nemcsak a kényelem indokolta, hanem az ágynemű védelme a nedvességtől. Az ágyneműtől feltornyozott ágy később a jómód szimbóluma lett. Az ágyban derékaljnak szalmazsákot, takarónak libatollal töltött dunyhát használtak. Az ágy a házaspároknak együttalvásra szolgált. Általános elterjedtségére utal egy 1750. évi etei jegyzőkönyv következő mondata: „…lefeküdvén /ti. a gazda/ feleségével edgyütt az ágyban hirtelenül mind dunyhástul csak a földön találta magát…” Az együtt alvást azonban csak a módosabb, vagy nagyobb fiús gazdák engedhették meg maguknak, mert az istállóban az állatokat nem lehetett magukra hagyni.

Az első igazán presztizs bútor a szék volt. A vagyont jelző bevetett ágy elé állítva luxus bútorként használták. Egy-egy becses vendég számára időlegesen elvették az ágy elől. A 19. század közepére azonban általánosan elterjedt ülőbútorrá vált, de a legdíszesebb széknek továbbra is az ágy előtt volt a helye. A már említett etei vagyonleltárban szerepelt: „egy ágyelejibe való hosszú karszék” is.

A legjobban elterjedt ülőbútor a pad volt. Kezdetben földbevert karólábú pad állt az asztal mögött. A deszkalábú sarokpadok csak a 19. század közepén terjedtek el. Támláját rozettás, füzéres faragások, vagy festések díszítették.

A jobbmódú parasztcsaládoknál a l9.században a kelengyeládát felváltotta a kétajtós szekrény, az „ómárium”. A nálunk elterjedt ruhásszekrények puhafából készültek, s a nemes fa erezését utánzó floderozással díszítették. Az ómáriumot felsőruha tárolására használták. Az ágyhuzatok, alsóruhák tárolására az alacsonyabb fiókos szekrény, a „sublót” szolgált. Tetején a család becsesebb dísztárgyait, vagy a Szűz Mária oltárát helyezték el. A sublót fölött kissé előredőlve függött a tükör. A falakat képekkel, korsókkal, tányérokkal csinosították. Kedvelt bútordarab volt az edénytartó szekrény, a „kaszni” is. Méretei megegyeztek a sublótéval, de baloldalt négy fiókos, jobboldalt egyajtós kivitelben készültek. A féltett, finomabb fehéredények, üvegek tárolására használták.

 

A lábasokat, fazekakat a konyhában polcon, „stelázsin” helyezték el. A konyhát fogasokon lógó színezett köcsögökkel, tányérokkal díszítették. A vizet vasabroncsos fa „kannában” tárolták. Elhelyezésére a vizes pad szolgált.

 

A 19. század végén Nagynyám lakásának bútorzata a következőkből állt: kétajtós ómárium, sublót, 2 darab ágy, keményfa asztal, sarokpad, tulipános- láda, díszített karosszék, kandalló elé való támlanélküli karosszék, Szűz Máriát ábrázoló zenélő falikép, Szűz Mária szobor, bronzból készült feszület, díszített burájú petróleum függőlámpa, petróleum állólámpa, falra akasztható pipatartó- szekrény, kaszni, lábas tartó stelázsi,  vizes-pad, farönkből kivájt mosóteknő állvánnyal, fából készült disznóbél- mosóteknő, vízforraló rézüst, 4 darab kisebb-nagyobb öntöttvas lábas, 3 darab kisebb-nagyobb öntöttvas fazék, nagyméretű cserép mosogatótál, 2 darab kisebb cseréptál, fa „szapuló”, káposztáshordó, négyrekeszes lisztesláda, 2 darab cserépből készült zsíros bödön, 2 darab cserép lekváros bödön.

Fotókat készitette: Riez Gyula

 

Galeria elemek
Ágy.
Festett rakott tűzhly.
Kaszni
Nagyanyám házának szabadkéményes konyhálya.
Nagyanyám szülőhazának szobaberendezése.
Ómáriom.
Rakott tűzhely.
Szabadkéményes konyha, használati eszközökkel
Szobasarok.

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer