Kisbéren született, 1932. február 14.-én. Édesapja id. Hegedüs Pál Kisbéren megbecsült lakatosmester volt. Édesanyjára hárult a hét tagú család - szülők, négy gyermek és a nagyanya – ellátása. Hegedüs Pál az alapfokú iskoláit a helyi elemi és polgári iskolában végezte, majd a székesfehérvári gépipari technikumban érettségizett. 1957-ben kötött házasságot. Két gyermekük és öt unokájuk született. A lakatos szakmát édesapjától tanulta, majd a Kisbéri Mezőgazdasági Gépjavító Állomáson technikus, üzemvezető beosztásba került. A gépjavító átszervezése után ugyanott, a Gamma Művek Kisbéri Gyáregysége, termelési osztályvezetője nyugdíjba vonulásáig. Ősei több száz éve élnek Kisbéren, így természetesen érzelmileg is nagyon kötődik a településhez. A családi otthon megalapozása után 1977-től foglalkozik, helytörténet kutatással. |
![]() |
Kutatási területei:
Magyar Országos Levéltár, Magyar Országos Széchenyi Könyvtár, Komárom-Esztergom Megyei Levéltár, Győr Megyei Levéltár, Veszprémi Egyházmegyei Levéltár, Szlovák Állami Levéltár, Bécsi Östereichishe, Staatsarchiv und Kriegsarchiv.
A kitartó gyűjtőmunka során a magyar és külföldi levéltárak dokumentumaiból, sikerült egy terjedelmes, hiteles anyagot összegyűjteni és kötetbe szerkeszteni.(Dokumentum gyűjtemény Kisbér történetéhez.)
Tanulmányai jelentek meg a helyi újságban, a „Limes.” Komárom-Esztergom Megyei Tudományos Szemle folyóiratban
Komárom-Esztergom megyei kiadványokban megjelent tanulmányai:
- Komárom-Esztergom megye településtörténeti kalauza. Szerk. Beke Kata-Bárdos István.
- Ezredév Komárom-Esztergom megyében. Szerk. Csombor Erzsébet.
- Komárom-Esztergom megye kézikönyve. Szerk..Fűrészné Molnár Anikó.
- Komárom-Esztergom megye története. Szerk. Zoltai Dénes
Helyi kiadványokban megjelent munkái:
- Kisbér 1277-1977. Szerk. Ádám Éva-Balogh Attila.
- Kisbéri Honismereti Füzetek. Szerk. Koncz József..
- Kisbéri emlékezők. Szerk. Fakász Tibor.
Önálló kötetei:
- Örökségünk. Kisbér történeti emlékei.
- Fejezetek a Kisbéri Zsidóság Történetéből.
- Üdvözlet Kisbérről. Szerk. Jaksics György.
Alapítója, és a kezdetektől 25 éven keresztül vezetője, az 1987. február 16.-án megalakult Kisbér Városi Honismereti Körnek. A kör eredményes munkája elismeréseként 2007-ben „Komárom-Esztergom Megye Príma Díj” kitüntetésben részesült.
A honismereti kör megalakulásakor, célul tűzte ki egy Helytörténeti Állandó Kiállítás létesítését. A kiállítás szervezését, tárgyainak és dokumentumainak gyűjtését, a termeinek berendezését, jórészt Hegedüs Pál vállalta magára. A gyűjtőmunka eredményeként 2000. március 15.-én ünnepélyes keretek között megnyílt, az első kiállítás három bemutató teremmel. 2010-ben jelentős Európai Uniós beruházás keretében felújításra került a múzeum épület és a kiállítás újabb négy teremmel bővült. A helytörténeti állandó kiállítás melletti épületben kapott helyet a „ Híres kisbéri mesterek, mesterségek kiállítása.”
Társadalmi munkája elismeréseként: 1985-ben „Kiváló társadalmi munkás”, 1994-ben közéleti tevékenységéért elsőként kapta meg a „Pro Urbe Kisbér” kitüntető címet, 2001-ben „Millenium Emlékéremmel”, 2011-ben „ Köztársaság Elnökének Díszoklevele emlékéremmel” ,kitüntetésben részesült.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni