Ugrás a tartalomra

 

Kisbéren született, 1932. február 14.-én. Édesapja id. Hegedüs Pál Kisbéren megbecsült lakatosmester volt. Édesanyjára hárult a hét tagú család - szülők, négy gyermek és a nagyanya – ellátása.

Hegedüs Pál az alapfokú iskoláit a helyi elemi és polgári iskolában végezte, majd a székesfehérvári gépipari technikumban érettségizett. 1957-ben kötött házasságot. Két gyermekük és öt unokájuk született. A lakatos szakmát édesapjától tanulta, majd a Kisbéri Mezőgazdasági Gépjavító Állomáson technikus, üzemvezető beosztásba került. A gépjavító átszervezése után ugyanott, a Gamma Művek Kisbéri Gyáregysége, termelési osztályvezetője  nyugdíjba vonulásáig.

Ősei több száz éve élnek Kisbéren, így természetesen érzelmileg is nagyon kötődik a településhez. A családi otthon megalapozása után 1977-től foglalkozik, helytörténet kutatással.

 Kutatási területei:

Magyar Országos Levéltár, Magyar Országos Széchenyi Könyvtár, Komárom-Esztergom Megyei Levéltár, Győr Megyei Levéltár, Veszprémi Egyházmegyei Levéltár, Szlovák Állami Levéltár, Bécsi Östereichishe, Staatsarchiv und Kriegsarchiv.

 

A kitartó gyűjtőmunka során a magyar és külföldi levéltárak dokumentumaiból, sikerült egy terjedelmes, hiteles anyagot összegyűjteni és kötetbe szerkeszteni.(Dokumentum gyűjtemény Kisbér történetéhez.)

Tanulmányai jelentek meg a helyi újságban, a „Limes.” Komárom-Esztergom Megyei Tudományos Szemle folyóiratban

Komárom-Esztergom megyei kiadványokban megjelent tanulmányai:

  • Komárom-Esztergom megye településtörténeti kalauza. Szerk. Beke Kata-Bárdos István.
  • Ezredév Komárom-Esztergom megyében. Szerk. Csombor Erzsébet.
  • Komárom-Esztergom megye kézikönyve. Szerk..Fűrészné Molnár Anikó.
  • Komárom-Esztergom megye története. Szerk. Zoltai Dénes

Helyi kiadványokban megjelent munkái:

  • Kisbér 1277-1977. Szerk. Ádám Éva-Balogh Attila.
  • Kisbéri Honismereti Füzetek. Szerk. Koncz József..
  • Kisbéri emlékezők. Szerk. Fakász Tibor.

Önálló kötetei:

  • Örökségünk. Kisbér történeti emlékei.
  • Fejezetek a Kisbéri Zsidóság Történetéből.
  • Üdvözlet Kisbérről. Szerk. Jaksics György.

Alapítója, és a kezdetektől 25 éven keresztül vezetője, az 1987. február 16.-án megalakult Kisbér Városi Honismereti Körnek. A kör eredményes munkája elismeréseként  2007-ben  „Komárom-Esztergom Megye Príma Díj” kitüntetésben részesült.

A honismereti kör megalakulásakor, célul tűzte ki egy Helytörténeti Állandó Kiállítás létesítését. A kiállítás szervezését, tárgyainak és dokumentumainak gyűjtését, a termeinek berendezését, jórészt Hegedüs Pál vállalta magára. A gyűjtőmunka eredményeként 2000. március 15.-én  ünnepélyes keretek között megnyílt, az első kiállítás három bemutató teremmel. 2010-ben jelentős Európai Uniós  beruházás keretében felújításra került a múzeum épület és a kiállítás újabb négy teremmel bővült. A helytörténeti állandó kiállítás melletti épületben kapott helyet a „ Híres kisbéri mesterek, mesterségek kiállítása.”

 

Társadalmi munkája elismeréseként: 1985-ben „Kiváló társadalmi munkás”, 1994-ben közéleti tevékenységéért elsőként kapta meg a „Pro Urbe Kisbér” kitüntető címet,  2001-ben „Millenium Emlékéremmel”, 2011-ben „ Köztársaság Elnökének Díszoklevele emlékéremmel” ,kitüntetésben részesült.    

 

Galeria elemek
Millenium emlékérem
Köztársaság Elnökének Díszoklevele
Pro Urbe Kisbér
Emléklap
Prima Díj átadó ünnepség
Príma Díj átadó ünnepség
Pro Urbe kitüntetés átadó ünnepség.

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer